Bardzo często spotykam się z prośbą o wskazówki dotyczące tego, jak ochronić swoją energię w miejscu pracy.
Wydaje się, że ochrona własnej energii jest szczególnie ważnym tematem dla osób wysoko wrażliwych, dla osób empatycznych, z uwagi na cały konstrukt fizyczno-psychiczno-emocjonalny takich osób.
Postanowiłam zebrać zatem kilka wskazówek na ten temat w jednym miejscu. Wskazówki te najbardziej dotyczą osób pracujących w biurach, firmach, urzędach na tak zwany etat. Oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje tego ogromnego tematu, mam jednak nadzieję, że będzie dla Ciebie wskazówką na co zwrócić uwagę, jeżeli myślisz o ochronie swojej energii w pracy.
Dwie super ważne kwestie na początek
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki zatrudnienia już w momencie rozważania przyjęcia oferty pracy czy aplikowana na wybrane stanowisko. Kwestie dotyczące ogólnej atmosfery w pracy (takiej, jaką wytwarzają już pracujący tam ludzie), możemy uznać od początku za przyjazną, otwartą czy zachęcającą, albo za zniechęcającą, dziwną, stresującą. Warto uznać swoje odczucia dotyczące atmosfery w pracy. Zwykle momenty, gdzie ignorujemy te odczucia, są momentami decyzji podjętych „z głowy” i choć mogą być w pełni rozsądne, to raczej nie okazują się satysfakcjonujące po pewnym czasie.
Oprócz atmosfery należy koniecznie zwrócić uwagę na fizyczne miejsce pracy – od lokalizacji biura, poprzez stanowisko, przy którym będziesz pracować. Napiszę osobny artykuł o tym co się zazwyczaj nie sprawdza w przypadku osób wysoko wrażliwych (jak np. praca w pomieszczeniach bez okien), gdyż są to elementy, które czasem pomijamy przy podejmowaniu decyzji o wyborze pracy, skupiając się jedynie na warunkach finansowych.
Tyle wstępu.
Pamiętaj, że w tak zwanej ochronie swojej energii, chodzi głównie o utrzymanie jej przy sobie.
Jak zatem dbać o swoją energię w pracy? Kilka wskazówek.
1. Pracuj nad asertywnością i umiejętnościami komunikacyjnymi.
Domyślam się, że nie o tym chciałaś/ chciałeś czytać na samym początku, jednak naprawdę – nie ma znaczenia jakimi kamieniami naturalnymi pochłaniającymi „złe energie” się obwiesisz, jeżeli nie ma umiesz stawiać i bronić własnych granic. Praca nad asertywnością, nad poznawaniem własnych preferencji, nad wyrażaniem swoich potrzeb – to praca u podstaw dla niektórych, ale tylko dzięki takim umiejętnościom będziesz w stanie utrzymywać energię przy sobie i stworzyć sobie takie miejsce pracy, w którym dobrze będzie Ci się pracowało. Wysoko wrażliwe, empatyczne osoby najczęściej są zbieraczami różnego rodzaju emocji osób wokół, przejmują się problemami współpracowników, albo (nawet jeżeli tego teoretycznie nie chcą) zostają powiernikami trosk i zmartwień innych ludzi. Ponieważ zwykle są bardzo zaangażowani w swoją pracę, bywają też „wykorzystywani” do pracy po godzinach, albo wykonywania czynności, które w innej sytuacji wykonałyby dwie inne osoby. Te sytuacje mają miejsce nie gdy masz tzw. „toksycznego szefa”, a gdy dajesz się prowadzić programom umysłu, nie pracujesz nad swoimi przekonaniami i asertywnością.
2. Dobrze zaczynaj.
Wiele osób zaczyna dzień od zrobienia kawy i sprawdzenia poczty na komputerze, zorientowania się „co jest do zrobienia”, „co przyszło”. Oczywiście można i tak. Zachęcam jednak do przeznaczenia 10 – 15 minut na świadomą koncentrację, jeszcze ZANIM uruchomisz komputer czy pocztę (chodzi o to, aby nie rozpraszała Ciebie elektronika). Koncentracja na oddechu, swoiste „osadzenie” po przyjściu do pracy, będzie zdecydowanie lepszym sposobem na skoncentrowanie swojej energii wokół siebie, niż rozpoczęcie dnia pracy od sprawdzenia wiadomości w internecie czy przeglądu socjal mediów.
Jeżeli tak zwana „prasówka” jest częścią Twojej pracy, wyznacz na nią ścisłe ramy czasowe i mocno się jej trzymaj. Więcej o tym powiedziałam także w części pierwszej filmu dotyczącego ochrony swojej energii w pracy.
3. Minimalistyczny wystrój biurka
Nadmiar rzeczy to zawsze wyciek energii – pamiętaj, że każda rzecz wymaga twojej uwagi, twojej energii, zatem im mniej masz rzeczy na biurku, tym lepiej. Nie pozwalaj ludziom, by kładli różne papiery na twoim biurku, a jeżeli tego wymaga twoja praca (przyjmowania dokumentów z różnych miejsc, od różnych osób), trzymaj „przychodzące” w jednym miejscu, w jednej np. kuwecie, aby zachować wizualny porządek. Bałagan, nadmiar przyborów biurowych, ramek ze zdjęciami, zbiorowisko kubków, segregatorów itd. – każde zagracenie biurka i nieład będzie osłabiał Twoją energię.
4. Wykorzystuj przerwy
Pracując na etat masz prawo do dłuższej przerwy (warto zapoznać się z kodeksem pracy), zatem zwróć uwagę na to, w jaki sposób spędzasz swoją główną przerwę. Jeżeli pracujesz w pomieszczeniu, bardzo dobrym pomysłem jest spędzenie tej przerwy na krótkim spacerze, wyjściu na powietrze, zwłaszcza jeżeli obok masz jakiekolwiek drzewa czy choć niewielki zielony skwer. Przerwa spędzona na powietrzu, wśród natury zawsze bardziej „ładuje” nas energetycznie, niż jedzenie kanapki przy biurku (jeżeli jesteś na takim etapie, że jesz posiłek przy biurku bo „nie masz czasu”, bo jest „tyle pracy”, odsyłam do punktu pierwszego, a nawet – zapraszam na konsultacje!). Im bardziej twoja praca polega na wykonywaniu wielu rożnych czynności, wymagających tak zwanej wielozadaniowości, kontaktu z różnymi ludźmi, klientami – tym bardziej ważne jest, aby przerwę spędzać we względnej ciszy, koncentracji, w odcięciu od bodźców. Jeżeli zaś twoja praca to tylko ty, komputer, dane i wyizolowany pokój, niczym jaskinia, to wtedy życzliwa pogawędka w służbowej kuchni może być odświeżająca, choć nie jest to regułą. Niezależnie od tego, pamiętaj by szanować swoje plecy, swój wzrok i robić stosowne przerwy od pracy przy komputerze.
5. Słuchawki
To jedna z najlepszych metod by odciąć się od niechcianych dźwięków czy rozmów w pracy i ułatwić sobie koncentrację na wykonywanych zadaniach. Upewnij się tylko, że mając odcięte bodźce dźwiękowe, jesteś w stanie w miarę widzieć otoczenie – dla własnego poczucia bezpieczeństwa.
6. Kamienie naturalne i amulety
Jest wiele materiałów, artykułów, książek, filmów dotyczących mocy kamieni naturalnych, dlatego na potrzeby tego artykułu napiszę tylko kilka podstawowych informacji.
Każdy minerał, każdy kamień ma swoją wibrację. W przypadku ochrony energetycznej, źródła najczęściej wymieniają te kamienie, które są czarne. Rzeczywiście czarne kamienie działają świetnie, często sprawdza się onyks, obsydian czy turmalin. Kryształ górski, choć nie jest czarny, a przezroczysty także świetnie się nadaje. Najlepiej jednak, jeżeli po prostu wybierzesz się do sklepu z minerałami z określoną intencją (np. intencją może być znalezienie kamienia, który ułatwi Ci koncentrację twojej energii wokół ciebie) i wybrać ten, który z jakiegoś powodu ciebie „przyciągnie”. Fantastycznie, jeżeli możesz wziąć taki kamień do ręki, poczuć go w dłoni. Bardziej sensytywne, otwarte osoby często czują wibrację, ale nawet jeżeli ty nie czujesz nic fizycznie, to z jakiegoś powodu jeden kamień będzie Cię bardziej przyciągał niż inny (jeżeli pozwolisz sobie na wybór z „czucia”, a nie dlatego, że przeczytałaś, że turmalin pochłania „złą” energię i teraz upierasz się go kupić). O tym, jak wybierać kamienie naturalne jeszcze z pewnością będę pisać, także zapraszam do zaglądania na bloga i subskrypcji kanału Youtube (na pewno też coś nagram o tym).
Podobnie działają amulety – jeżeli uwierzysz w jego działanie, to nadajesz mu swoistą moc. Z tego powodu wiele rzeczy może być amuletem (na szczęście, na odwagę, na komunikację – co potrzebujesz!), wszystko zależy od twoich programów umysłu, od tego w co tak naprawdę wierzysz i jak bardzo znasz swoje przekonania (dlatego znów odsyłam do punktu pierwszego!). Oczywiście zawsze warto także brać pod uwagę energię kształtu, wibrację poszczególnych materiałów (np. energia złota jest inna, niż srebra).
7. Rośliny
Rośliny to nasi wspaniali sprzymierzeńcy. Mogą niesamowicie poprawić energię w danym pomieszczeniu, także w miejscu pracy. To nie tylko kwestia poprawy jakości powietrza, ale także energii samej rośliny i jej współpracy z człowiekiem. Tutaj warto się kierować podobną zasadą przyciągania co w stosunku do wyboru kamieni naturalnych i minerałów – jeżeli ciągnie Cię do jakiejś rośliny, najprawdopodobniej to jest najlepsza dla Ciebie roślina w tym momencie, czyli będzie Cię wzmacniać, będzie z Tobą współpracować.
8. Hasło/ obraz motywujący/inspirujący
Minimalizm na biurku i wizualny ład jest bardzo potrzebny (pisałam o tym w punkcie 3), warto jednak mieć np. ramkę z motywującym obrazkiem, inspirującym cytatem. Wiele osób uważa, że na biurku powinno się mieć zdjęcie rodziny, zdjęcie dzieci – jeżeli tak czujesz i tego chcesz, to oczywiście, to może być dobry wybór dla Ciebie. Ze współpracy z różnymi kobietami bardzo często wynika jednak, że one nie chcą w pracy jeszcze myśleć o dzieciach i o rodzinie, chcą się skupić na zadaniach do wykonania, na byciu skuteczną, wyjść z roli mamy choć na parę godzin, albo przynajmniej ułatwić sobie skupienie na byciu nie tylko mamą. Czasem świetnie działa inspirujący cytat, zdjęcie, które przypomina nam o naszym celu, energetyczny obraz czy ułatwiający złapanie dystansu plakat na ścianie. Tutaj patrz na swoje preferencje, na to, co akurat teraz ułatwia Ci utrzymanie koncentracji, osiąganie celu, czy łapanie dystansu do trudności z jakimi w pracy się mierzysz.
9. Ubrania
Wybór ubrania do pracy to nie lada wyzwanie dla niektórych pań! Ubrania mają swoją energię w takim sensie, że sprawiają, że w określony sposób się w nich czujemy, kojarzą nam się z danymi sytuacjami, które były nacechowane konkretną emocją. Tutaj warto zastanowić się jak chcesz się czuć w pracy, jakie cechy chcesz w sobie uruchamiać i dobierać ubranie, którym poniekąd już będziesz się tak nieco czuła na wstępie. Jeżeli chcesz się w pracy czuć jako pewna siebie, skuteczna szefowa i tak się czujesz w marynarkach – noś marynarki! Jeżeli chcesz się czuć jak ciepła, otwarta osoba, która pomaga innym i tak się czujesz w długich beżowych swetrach – noś długie beżowe swetry! Nie sugeruj się modą, a tym, jak się czujesz w danym ubraniu.
Wszystkie te zagadnienia omawiam także w drugiej części filmu o ochronie energii w pracy zamieszczonym na moim kanale YouTube.
Będę rozwijać kwestie energetyczne zarówno na kanale YouTube, jak w tworzonym podcaście – tutaj zrzutka trwa, i dziękuję za każde wsparcie! 🙂