Wysoka Wrażliwość

Uszanowanie własnej wysokiej wrażliwości

Kilka wskazówek w jaki sposób możesz uszanować własną wrażliwość.

Wiele osób w momencie, w którym już wiedzą, że to co czują, kim są, można nazwać wysoką wrażliwością, reaguje komentarzem: to ja już jestem skazany/ skazana na cierpienie.
Jeżeli i Ty masz takie reakcje, najczęściej jest to wskazówka, aby popracować nad swoimi przekonaniami, myślami, postawą neurotyczną, postawą ofiary.

Jest wiele korzyści z posiadania tej cechy, o czym mówię od 2020 roku na prowadzonym przeze mnie kanale Youtube. Będziesz je odczuwać dopiero wtedy, gdy zaczniesz szanować siebie i tym samym – swoją wrażliwość. W jaki sposób to zrobić?

Jak uszanować wrażliwość (i siebie)?

1. Zdobywaj wiedzę na ten temat.
Czym jest wysoka wrażliwość, jak się objawia, z czym się wiąże? Jest wiele książek na ten temat, materiałów wideo, jednak najlepszym źródłem wiedzy o Twojej wysokiej wrażliwości jesteś ty sam, bądź ty sama. Można tego dokonać rozwijając swoją uważność.

2. Praktykuj uważność w życiu codziennym
Uważność pozwala nam zrozumieć siebie, zaobserwować co i jak na nas wpływa, jakie mamy przekonania, czym się kierujemy, a także umożliwia świadome wprowadzanie zmian w różnych obszarach życia.

3. Uzdrawiaj przeszłość
Nowe spojrzenie na przeszłość często wymaga wsparcia dodatkowej, życzliwej osoby, która nie będąc w twoich emocjach, pomaga ci w tym procesie. Jest to także częścią tego, co i ja robię – gdy już dochodzi do sytuacji, że wracamy do przeszłości danej osoby, to właśnie po to, by spojrzeć na nią inaczej, zmierzyć się z tą sytuacją, uwolnić emocje z nią związane. Takie emocje często spychamy, ignorujemy, albo wręcz podsycamy, a żadna z tych postaw nie służy naszemu rozwojowi. Wręcz przeciwnie, będąc nieustannie w tych samych emocjach, cały czas nadpisujemy ten sam program, zatem nasza teraźniejszość niewiele się różni od przeszłości (czujemy podobnie, spotykamy ludzi, którzy zachowują się podobnie, zauważamy, że „znów” coś nam się przydarzyło). I taką też tworzymy sobie przyszłość. Dlatego tak ważne jest uzdrowienie emocjonalne wydarzeń z przeszłości – aby nie ograniczały cię w rozwoju, nie blokowały twojej ścieżki, aby nie tkwić w pętli bardzo podobnych zdarzeń, nie spotykać w kółko tych samym ludzi.

 

4. Miej własne sposoby regeneracji i zapobiegające przestymulowaniu
Gdy wiesz co i jak na ciebie wpływa, możesz stworzyć swoje własne sposoby zapobiegające przestymulowaniu. Da ci to poczucie kontroli nad sobą, nad swoim życiem, swoimi emocjami, wzrośnie twoje poczucie własnej wartości. W podobny sposób warto także stworzyć swoje własne sposoby regeneracji.

5. Świadomie wychodź do świata
Gdy jesteśmy do wewnątrz, zamknięci – mamy możliwość regeneracji, refleksji, weryfikacji własnych sposobów. Jednak najczęściej wrażliwe osoby mają ogromną potrzebę wniesienia czegoś dobrego do świata, zrobienia czegoś dla społeczności, wsparcia innych. To są czynności, które wymagają wyjścia na zewnątrz. Kiedy to wyjście jest świadome, kiedy jest to twój wybór, rzeczywiście jesteś w stanie dzielić się tym, co najlepsze, wnosić nową wartość. Nie robisz niczego za karę, nie poświęcasz się, a wychodzisz i dajesz światu wartość, świat daje wartość tobie. Zachodzi wymiana energii, gdzie każda strona zyskuje. Takie świadome wyjście wymaga dojrzałości emocjonalnej, znajomości siebie.
Często nasz rozwój następuje właśnie w zetknięciu z innymi ludźmi.

6. Świadomie zarządzaj swoją energią
Potrzebujesz poznać jak masz, jak i na co reagujesz, kiedy i jaką energią dysponujesz. Świat się uwrażliwia, jednak wysoko wrażliwi są wciąż w mniejszości, dlatego potrzebujesz świadomie zarządzać swoją energią.

Tutaj dobre wieści; na ten temat napisałam książkę, która ukaże się już wiosną 2023. Niżej informacje.

Praktyczny poradnik dla WYSOKO WRAŻLIWYCH - Beata Mąkolska

Moja książka o wysokiej wrażliwości, zarządzaniu swoimi myślami, emocjami i energią, ukaże się wiosną 2023 (Wydawnictwo Studio Astropsychologii).

Wkrótce więcej informacji o książce! 🙂

Jeżeli wolisz słuchać, bądź oglądać, zapraszam Cię do obejrzenia filmiku na temat poszanowania własnej wrażliwości.

Rekomendowane artykuły