Rozwój Osobisty

Koło życia. Narzędzie coachingowe do pobrania.

Koło życia jest narzędziem bardzo często stosowanym w coachingu i na różnych warsztatach z zakresu szeroko pojętego rozwoju osobistego. To ćwiczenie polega na określeniu zadowolenia z życia w danej chwili, w porównaniu do tego, do czego dążymy, co byśmy chcieli osiągnąć.

Co daje Ci wypełnienie Koła Życia?

Koło życia pomaga nam spojrzeć na swoje życie jako całość. Czasem tak gonimy za sukcesem w pracy, bądź skupiamy się na trudnościach w relacjach z bliską osobą, że zapominamy o tym, jak ważna jest w życiu równowaga.
Wypełnienie Koła Życia pomaga nam określić w jakim miejscu teraz jesteśmy, na jakich aspektach zwykle się skupiamy, z jakich czerpiemy satysfakcję, a o jakich zapomnieliśmy.
Często zrobienie tego ćwiczenia jest punktem wyjścia do ustalenia nowych celów życiowych.

Jak stosować Koło Życia?

Pobierz i wydrukuj wybrany plik z Kołem Życia.
Wypełnij swoje koło. Środek koła to brak zadowolenia, a jego zewnętrzna krawędź to całkowite zadowolenie z miejsca, w którym jesteś. Użyj kolorowych kredek bądź pisaków jeśli tylko masz ochotę.

Pamiętaj, że zaproponowane przeze mnie kategorie są tylko punktem wyjścia. Śmiało możesz dodać swoją kategorie, albo rozdzielić niektóre (np. możesz uznać, że Przyjaciele i Rodzina to dwie różne kategorie).

Samodzielnie wyznacz także granice między kategoriami – celowo ich nie wyznaczałam, abyś mogła/mógł zobaczyć jaki aspekt ile miejsca zajmuje w Twoim życiu.

Teraz czas na wnioski i refleksję. W części Jakie trzy strefy chcę ulepszyć? znajdziesz puste ramki do wypełnienia swoimi pomysłami, wnioskami i refleksjami. Jest także miejsce na wypisanie konkretnych działań, jakie możesz podjąć.

Warto wykonywać to ćwiczenie regularnie, np. raz, dwa razy w roku.

Pobierz wybrany plik z Kołem Życia

Koło Życia jest ćwiczeniem z udostępnionego do bezpłatnego pobrania Dziennika Praktyki Uważności.

Co dalej?

Dalej oczywiście wszystko zależy od Ciebie. Możesz to ćwiczenie potraktować jako punkt wyjścia do ustalania dalszych planów, celów, wprowadzania zmian w konkretnych aspektach swojego życia.

Jeśli chcesz pogłębić temat...

Jeśli uznasz, że konsultacje ze mną będą przydatne do ustalenia nowych celów, odkrycia swoich motywacji czy też złapania balansu między aspektami swojego życia, bądź po prostu wolisz omówić swoje Koło Życia ze mną, zapraszam do kontaktu 🙂

kontakt@beatamakolska.pl

Rekomendowane artykuły