Wysoka Wrażliwość

Czym przejawia się wysoka wrażliwość? 4 aspekty wysokiej wrażliwości

Poznaj cztery aspekty wysokiej wrażliwości

Cztery aspekty wysokiej wrażliwości i cztery filmiki na ten temat – dzięki tej wiedzy, łatwiej Ci będzie zrozumieć z czym wiąże się wysoka wrażliwość.

Jakiś czas temu wstawiłam na mój kanał Youtube, filmiki dotyczące aspektów wysokiej wrażliwości, które według badaczki Elaine N.Aron dobrze określają wysoką wrażliwość jako cechę. Znajomość aspektów, tego z czym one się wiążą, moim zdaniem bardzo ułatwia rozumienie wysokiej wrażliwości, a także – ułatwia zarządzanie własną wrażliwością. 

Te cztery aspekty to:

1) Głębokie przetwarzanie

W bardzo dużym skrócie można podsumować, że wysoko wrażliwe osoby wykorzystują w większym stopniu te części mózgu, które biorą udział w głębszym, czy też bardziej złożonym przetwarzaniu.

2) Łatwość uleganiu przestymulowaniu

Przy zbyt dużej ilości bodźców, ich zbyt wielkim natężeniu może dojść do „przelania się” i gwałtownych reakcji WWO, przy czym to ile dla kogo jest zbyt dużo – to jest indywidualne. Tutaj WWO często rozjeżdżają się z nie-WWO, dla których natężenie bodźców może być normalne/ znośne/ niezauważalne, a dla WWO jest np. nie do wytrzymania.

3) Reaktywność emocjonalna i empatia

Wysoko wrażliwi reagują silniej zarówno na pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. Warto wiedzieć w jaki sposób to działa, żeby np. świadomie wpływać na swój nastrój.

4) Wyczulenie na subtelne bodźce.

Czyli wrażliwość na drobne zmiany/różnice, nie tylko na poziomie zmysłów (słuch, smak,węch), ale przede wszystkim na poziomie reaktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za postrzeganie szczegółów i złożoności.

 

Każdy odcinek niżej, mówi o innym aspekcie wysokiej wrażliwości. Zachęcam do obejrzenia wszystkich aspektów 🙂

Zapraszam do oglądania!

Rekomendowane artykuły