Energia i Duchowość Rozwój Osobisty Wysoka Wrażliwość

Technika Szarego Kamienia – czyli jak sobie radzić w rozmowie z „toksyczną” osobą

Technika szarego kamienia to niezwykle prosta, a zarazem skuteczna metoda, którą możesz stosować w rozmowie z tzw. toksyczną osobą, czyli osobą, która drenuje z Ciebie energię.

Technika ta (nazywana także czasem techniką szarego głazu) jest opisywana w różnego rodzaju książkach dotyczących rozwoju osobistego, asertywności czy relacji z tak zwanymi toksycznymi osobami.

Jest ona fantastycznym narzędziem dla wysoko wrażliwych, empatycznych osób, gdyż umożliwia zatrzymanie swojej energii przy sobie.

Toksyczni, narcystyczni, pasożyty energetyczne....

Na początek krótkie wyjaśnienie.
Wiele osób o tzw. toksycznych zachowaniach, takich, których nazywamy wampirami energetycznymi, to osoby, które niekoniecznie są świadome swojego szkodliwego wpływu na innych. Często kierują się własnym bólem, postępują nieświadomie, nie zdają sobie sprawy z tego, że sami odpowiadają w dużej mierze za swoje cierpienie, są jak niedojrzałe emocjonalnie, zranione dzieci, czasem bardzo agresywne w komunikatach, manipulujące otoczeniem.

Często te osoby są tak nieświadome, że nawet nie wiedzą, jak bardzo cierpią.

Wszelkie próby kontroli otoczenia są jak krzyk wewnętrznej rozpaczy.
Nie znaczy to jednak, że mamy ulegać manipulacjom tych osób. Oczywiście najlepiej jest tak kształtować własną energię, pracować ze sobą, swoimi przekonaniami, myślami i emocjami, aby takich osób w ogóle nie było w Twoim otoczeniu (tak jest to możliwe). Każda taka osoba to niejako nauczyciel, który często pokazuje Ci Twój własny cień, Twoje własne lęki.
Praca nad sobą zajmuje jednak trochę czasu i wymaga od Ciebie energii. Przebywanie z tego rodzaju „toksyczną” osobą pozbawia Cię najczęściej jakiekolwiek energii życiowej i obniża samopoczucie. Oprócz istot głęboko zranionych czy nieświadomych swojego zachowania, mamy także tutaj na Ziemi mnóstwo sytuacji, gdy dana osoba powiedzmy, że nie ma połączenia ze Źródłem, dlatego jej jedynym sposobem na przetrwanie jest drenowanie osoby, która ma połączenie ze Źródłem (czyli prawdopodobnie Ciebie). Nie będę teraz wyjaśniać tych kwestii duchowych, wyobraź sobie po prostu, że tak jak w świecie przyrody mamy do czynienia z pasożytami, tak mamy także do czynienia z pasożytami energetycznymi. Etykiety zaś „dobre” czy „złe” to tylko etykiety nadane przez ludzki umysł, zatem nie chodzi tutaj o osądzanie, a o to, żeby stworzyć sobie takie środowisko, aby dany pasożyt (energetyczny) nawet nie myślał o „przyklejeniu się” do Ciebie. Tym jest praca nad własnymi ograniczeniami umysłu, lękami, emocjami.


Tak jak napisałam jednak – potrzebujesz do tego energii. Czasem trudno o skumulowanie w sobie większej ilości energii, gdy masz kilku pasożytów energetycznych na sobie. Wtedy właśnie przydaje się technika szarego kamienia.

Filmik na ten temat jest już na moim kanale YouTube. Dostępny do oglądania od 22.12.2023 godz. 20:00

Technika Szarego Kamienia:

 • możesz stosować w kontakcie z toksycznymi osobami, o narcystycznym usposobieniu, postawie ofiary czy zachowaniach socjopatycznych

 • tworzy fantastyczną barierę chroniącą Twoją energię

 • odcina od twojej energii pasożyty energetyczne

Na czym polega Technika Szarego Kamienia?

Najprościej rzecz ujmując na nie angażowaniu się emocjonalnym. Tutaj pojawia się wiele przeszkód, ponieważ jako istota wysoko wrażliwa, istota empatyczna już jesteś osobą bardzo emocjonalną, może się zatem wydawać, że ta technika stoi niejako w sprzeczności z Twoją naturą. Pamiętaj jednak, że stosujesz ją tymczasowo – jest jak kalosze, dzięki którym możesz przejść przez kałużę suchą stopą! W każdym momencie możesz przecież zdjąć kalosze – ty decydujesz, kiedy je zakładasz! I tak samo jest z tą techniką.

Jak nie angażować się emocjonalnie? To przeciwieństwo tego, co prawdopodobnie robisz w rozmowie z drugą osobą. Zwykle osoby empatyczne skupiają się na uważnym słuchaniu, współczuciu, energetycznie otwierają swoje czakry na drugą osobę, tym samym czując głębokie współczucie obejmują drugą osobę swoją energią. Jeżeli mają np. wkodowane programy zadowalania innych, to w takiej sytuacji są praktycznie jak bezbronne owieczki – otwierają całe swoje wewnętrzne, oddają całą swoją energię, ale nie dostają nic w zamian.

I po tym możesz najczęściej poznać kto drenuje Ciebie energetycznie – po wykończeniu fizycznym, psychicznym, obniżeniu samopoczucia, myśleniu o problemach danej osoby i sposobach ich rozwiązania jeszcze długo po kontakcie z tą osobą.

Stosując technikę szarego kamienia zatem w rozmowie:

 • nie angażujesz się emocjonalnie
 • nie dopytujesz, nie pogłębiasz pytań
 • nie zachęcasz drugiej osoby do opowiadania historii
 • jesteś powściągliwa/y
 • nie okazujesz emocji
 • możesz także zwrócić się bokiem do danej osoby (ochrona swoich centrów energetycznych)
 • słuchasz bez emocji (wyobraź sobie, że jesteś nieczuła/y jak szary kamień)
 • jesteś raczej obserwatorem, niż uczestnikiem rozmowy

Uwaga! Bardzo możliwe, że stosując tę metodę zostaniesz oskarżona/oskarżony o brak empatii, o bycie „dziwnym”. To dlatego, że postępując inaczej, niż zwykle, nie zasilasz danej osoby energetycznie, więc nie dostaje ona tego co zawsze! Może próbować wyrwać od Ciebie tę energię np. wzbudzając w Tobie wyrzuty sumienia, dopytując o Twoje dziwne zachowanie, o powściągliwość. Nawet może udawać empatię np. poprzez pytania „co się stało” czy „a jak się czujesz”, tylko po to by „uśpić” Twoją czujność i otworzyć Ciebie energetycznie na nowo.
Tutaj naprawdę mogą być stosowane różne chwyty – szczególnie częste to przejście do agresji słownej i obrażanie się!

Pamiętaj w tym momencie, że kompletnie nie chodzi o Ciebie, ani Twoje zachowanie, a o to, że dana osoba, nie dostała tego co zawsze (Twojej energii).

Tę metodę możesz stosować w każdej rozmowie, która osłabia Cię energetycznie (np. wtedy, gdy ktoś opowiada Ci o swoich zmartwieniach, problemach, a ty tego nie chcesz). To, co nam przeszkadza stosować tę metodę, to nierzadko wrodzona życzliwość, automatyczne otwieranie się na drugiego człowieka, a także programy umysłu typu „trzeba wysłuchać”, „trzeba pomagać” czy program nadmiernego zadowalania innych.

Film nadmiernym zadowalaniu innych – zachęcam do obejrzenia, abyś dokładnie wiedział/a, że to nie jest życzliwość.

Tutaj mój filmik o pomaganiu innym i długach energetycznych. To równie ważny temat!

Jeżeli do tej pory nigdy nie stosowałaś/eś tej metody, to normalne, że zaczynając ją stosować, możesz czuć się dziwnie! Pamiętaj, że tę metodę stosujesz by chronić swoją energię – nie po to, by sprawić komuś przykrość!


Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zapraszam na sesje energetyczne i konsultacje indywidualne. Przypominam, że skoro dana osoba czerpie od Ciebie energię to na jakiś poziomie (prawdopodobnie kompletnie nieświadomym) jest Twoja zgoda na to. Praca ze swoimi programami umysłu i emocjami, a także praca energetyczna, pomaga dotrzeć do przekonań i lęków jakie stoją za takimi „zgodami”.


Kontakt do mnie: kontakt@beatamakolska.pl

O konsultacjach przeczytasz TUTAJ, a o sesjach energetycznych TUTAJ. Często na jednym spotkaniu (także online) łączymy konsultacje z wglądami energetycznymi.

Rekomendowane artykuły